Jak działa skaner 3D


 

Skan 3D to technologia uzupełniająca technologię druku 3D. Mogą one wzajemnie się uzupełniać i wspierać swoje działanie. Dlatego np. firma http://www.solveere.pl zajmuje się dystrybucją skanerów 3D. Jednak na jakiej zasadzie działa ta technologia? Co ona umożliwia?

 

 

Najważniejsze informacje na temat skanu 3D

Jeżeli miałbym porównać skan 3D do czegoś co zna większość osób, to byłyby to zdjęcia panoramiczne. Są one wykonywane na tej zasadzie, że trzymasz telefon i przesuwasz nim poziomo, by uzyskać szerszą perspektywę. Telefon robi wiele różnych zdjęć, które łączy w jedną całość. Skan 3D działa podobnie. Jednak oczywiście występuje kilka „drobnych” różnic:

  • Ta technologia jest o wiele bardziej dopracowana, niż tworzenie zdjęć panoramicznych na telefonach komórkowych.
  • Jest to technologia bardzo dokładna i zdecydowanie bardziej skomplikowana.
  • Tworzy obraz 3D a nie 2D jak w przypadku zdjęć.

 

  Jednak jak już mówiłem sam proces wygląda podobnie. Po prostu nakładane jest wiele zdjęć, które potem tworzą jeden obraz w trójwymiarze. Oczywiście proces robienia i dopasowywania zdjęć jest bardziej skomplikowany gdy mówimy o skanie 3D. Najpierw oprogramowanie dopasowuje odpowiednio zdjęcia, potem scala je w jedną całość. Następnie następuje proces wygładzania, a na koniec teksturowania.

 

 

Jednocześnie te słowa nic nie mówią wielu osobom, natomiast zdjęcia panoramiczne zna prawie każdy. A nawet jeżeli nie, to może po prostu wziąć telefon i zrobić takie zdjęcie. Dlatego zamiast skupiać się na opisie skanu 3D użyłem metafory – ją zrozumie więcej osób.

 

Skanowanie 3d hitem wśród ludzi.

Skanowanie 3d hitem.

 

To jeden ze sposobów w jaki można uzyskać skan 3D. Oczywiście istnieją też inne metody – bardziej, lub mniej inwazyjne, które również pozwalają uzyskać model 3D skanowanego obiektu.