Płyta polistyrenowa i jej zastosowania


Polistyren to tworzywo sztuczne, które używane jest powszechnie w przemyśle. Z płytami polistyrenowymi każdy z nas ma do czynienia na co dzień, choć często nie mamy o tym pojęcia. W sklepie ( link ) sprzedają je w naprawdę wysokiej jakości i bardzo szerokiej ofercie, dzięki czemu każdy może wybrać taką płytę polistyrenową, jaka najbardziej pasuje do efektów, jakie chce uzyskać i miejsca użycia.

Do czego może przydać się płyta polistyrenowa?

 

Na przykład w wykończeniu wnętrz bardzo często zastępuje szkło. Ponieważ to tworzywo sztuczne płytom można łatwo nadać dowolny stopień przezroczystości – od krystalicznie przezroczystych po mleczne, przez które nic nie widać – takie stosuje się na przykład w wykonywaniu drzwi do łazienek, gdzie polistyrenowe wykończenie jest popularniejsze niż szklane. Płyta polistyrenowa jest zdecydowanie tańsza od szkła, jest też od niego odporniejsza na działania mechaniczne, co w tłumaczeniu na potoczny język oznacza, że szkło łatwiej można uszkodzić na przykład stłuc, a tworzywa sztuczne są w zasadzie niezniszczalne.

 

Płyta polistyrenowa może też występować jako tworzywo wzmocnione dodatkiem kauczuku, wówczas mówimy, że jest to tworzywo hips. Hips to materiał bardzo łatwo poddający się obróbce. Można oczywiście obrabiać go termicznie, aby wytłaczać z nich różne formy, ale do obróbki płyt polistyrenowych tego rodzaju wystarczą na przykład narzędzia używane zwykle przy obróbce drewna i metalu. To unikalne polaczenie – łatwa obróbka i trwałość sprawia, ze płyta polistyrenowa wzmocniona kauczukiem jest tak popularnym produktem o bardzo szerokim zastosowaniu. Na fakt ten z pewnością wpływa też całkiem przystępna cena, szczególnie, jeśli porównamy ją z alternatywnymi materiałami, na przykład szkłem. Polistyren jest też łatwy w pielęgnacji.